January 23, 2020

Shttt,hesht!!!

Shttt,hesht!!!

Shttt,hesht…Hesht,se bota do t’gjykoje nese ngren zerin e kerkon te drejten tende.Edhe pse te kane vjedhur jeten e ta mbajne ca duar te gabuar(sikur te ishe nje top ping-pongu)…Hesht se thashathemet do t’marin dhene’ ,si lajmet e mengjsit neper kafene.Ti duhet te durosh;te nenshtrohesh se preardhjen e ke nga gjaku i dhunuesit dhe ai nuk njeh shembull me t’mire se veten.Kush do t’kuptonte nese nxjerr ze,kur ne vena te rrjedh gjaku i patriarkalizmit? !Thjesht e mekur si memece do t’kete hije dinjiteti i gruas; fiks sic thote edhe gjaku yt dhunues :-“Gruaja ka ardh ne shtepine time dhe do bej c’t’i them une”.Hesht ,pra hesht!Se e ke nje strehe mbi koke,c’kerkon me teper?!Jeton si “princeshe” me para qe s’i ke nga djersa jote…Ato para qe kane ngritur peshe e po t’blejne rehatine e “burgut luksoz”!Se mos guxon e mer valixhet e iken se do t’felliqesh…A thua duhet te heshtesh qe t’mbetesh i ndershem?!A duhet te heshte e t’ia beje qejfin botes tek e shohin te pertypet e te mbytet nga te pathenat? !Por nuk eshte e lumtur o njerez,nuk eshte e lumtur! !!Si mund te heshte kur e kupton QE s’i perket padrejtesise. ..Shttt,pusho!Ti s’duhet t’punosh,s’me nevoje per para.A i sheh grate tjera. ..?Ndersa ti I ke cdo gje gati.Hmmm….Po lirine,lumturine,perse nuk e gjeti gati?!Dashurine s’po e llogarit fare,se do i dukej e tepert. O njerez,ajo po kerkon ajrin pa te cilet s’ka jete!!!Nese j’u duket se gjithcka perreth saj eshte e bukur, eshte sepse e shnderroi ajo te tille.Me perpara se t’vinte ajo ishte nje hic qe ‘pelliste’:-“Me shpeto dhe m’bej si veten”!!!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *