January 26, 2020

Pse falet një tradhëti

Pse falet një tradhëti

Nje ndjenje qe gjendet tek cdo njeri, tek cdo gjenie pavaresisht gjinise.
Nje ndjenje qe mban friken ndezur e mban zemrat ne ankth.
Tradheti ne cdo ane, zemra qe vriten dhe shpirtra qe vdesin.
Nje ndjenje qe lindi qe me njeriun e pare, e qe u ushqye nga njerezit e tjere nder shekuj.
Nese dikush degjon fjalen tradheti, imazhi ,mendimi dhe ideja e pare qe i vjen ne mendje eshte ajo e nje tradhetie te ndodhur brenda nje cifti.
Po, ajo eshte tradheti, eshte tradhtia qe prish nje familje, prish lumturine me te madhe qe fal dashuria, por tradhetia nuk eshte vetem kjo.
Tradhetia eshte cdo veprimi i bere fshehurazi, cdo mendimi qe nuk thuhet, cdo ndjenje e dyfishte tradhetia eshte cdo gje qe mbart zhgenjimin si ndjenje e vetme qe fal.
Tradhetin cdokush e supozon ndryshe nga cilido, dikush e fal e dikush jo.
Dikush thjeshte e kalon si dicka te pranushme ne jete.
Dikush eshte ne gjendje qe te ndertoje cdo gje nga fillimi pas atij shkaterrimi.
Dikush ne jetet te jeteve nuk fal, e dikush mohon egzistencen e atij personin.
Nese shume cka ne kete jete falet, tradhetia eshte veprimi me i urryer qe karakterizon natyren njerezore, nuk mund te falesh dike qe tradhetin e sheh si dicka normale.
E dini besoj ate fjalen e urte “ujku qimene e nderron, por zakonin se harron” , i tille eshte dhe nje persone qe i fal tradhetine ne momentin e pare mendon qe do t’ia falesh perseri sepse ti e vlereson ate person.
Me fal ia vlen te shohesh dite per dite nje njeri qe e di qe te ka tradhetuar, qe s’te ka vleresuar.
A e sheh dot ate njeri me ne sy, ti qe deri dje e shihje dhe e genjeje, ndersa sot i servilosesh qe te fal, arrini deri ne ate pike sa dhe ne gjujne i ulesh.
Me jep pra 1 arsye, pse duhet te fal kur ti nuk vleresove dhe ndjenjen me te thjeshte qe njeriu jep per njeriun e ate ndjenje mirenjohje qe fal kushdo.
He pra, ju qe jeni pjese e tradhetis me jepni nje arsye pse duhet te fal dike qe prish nje familje, pse duhet te fal dike qe zhgenjen nje njeri, pse duhet te fal dike qe vret shpresen.
Ju qe e beni tradhetine, me thoni cfare ju shtyne te shyteni ne lumin e neverise ne syte e te tjereve.
Nese per ato qe e perjetojne tradhetine fal dhe boten qe ate te ndjehen me mire dhe te besojne serish, te lindi tek ato perseri shpresa, per ju nuk fal asgje, por jap mohimin si njerez te gjalle ne kete bote.
GK…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *