January 23, 2020

“Pa ty gjithcka do shnderrohet ne hic”!

“Pa ty gjithcka do shnderrohet ne hic”!

Pritja e veshur me kepucet qe i perkasin kembeve te huaja…Ushqehet ne trajsen bosh,sa here mbetet e pangopur.Me shprese se do t’shperblehej ne fundvit nga thesi mbushur dhurata te babagjyshit (iluzion genjyes)!Ndersa stoli i pritjes rendonte sa po i behej pengese tokes;per zevendesime tjera pritjesh!Monotonia u shnderrua klishe e po meshironte kohen per kater stinet qe nuk i ka me;i mbeti vec nje,dimri!Ai dimer tek mbulon me debore siperfaqesore djegien vullkanike te uthit shperteror!Nje pritje qe duke qendruar ne vend ripjellohet nen “fekalet” e veta,e ngjushellohej me fraze:-:Se edhe duke pritur e bej dicka”.Ajo dicka qe tashme ka mare formen e asgjese…”Mere valixhen”-i tha vetes-“edhe shporru nga mediokret”!Beji nder vetes!Nxirr konkluzionin e kalvarit te shkuares se -“I drejti s’ka fat”!Por as mos u bej si te shumtet;gjithcka t’fitosh ta besh ne saje te merites tende dhe krahet t’i kesh te lehta pupel…T’mos rendoje barra e borxhliut.E di qe valixhja s’ti nxe as vitet e shkuara,as rrobat e djersitura nga puna e palodhshme per t’bindur kokdhendurit;se ti je ajo qe je!Nuk i nxe as parfumet e luleve nga oborri yt madheshtor!Mos u shqeteso!Pa pranine tende do humbasin lulezimin,ndersa ty do te mbetet aroma e jetes me vete!E di qe te vjen keq per gjithcka le pas,por mos u merakos!Pa ty gjithcka do shnderrohet ne gjendjen e meparshme ate te hicit!!!

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *