January 26, 2020

Kjo zonje e ironise…

Kjo zonje e ironise…

Rruge, rruge pa fund, ulje, ngritje, mure te larta dhe cdo gje e mundeshme qe pengon rrugetimin ne ironine therese te zonjes joshese.
Hey, njeri ti je pjese e kesaj jete mere ne dore mos e lejo qe te joshesh nga intrigat e kesaj zonje, mos lejo qe fati t luaj me ty beje ti fatin beje ti jeten ashtu sic ndertohet cdo dite ne ate boten tende imagjinare..
Po, po ne ate bote imagjinare qe gjendet tek kushdo dhe tek ai m i moshuari qe ka permbushur me sukses cdo etap dhe tani me qendron m plot gojen si nje zoteri i vertet dhe kuvendon m "zonjen qe po luan" m ne.
Te luftosh m zonjen e ironise, t luftoshe m vete sfidat dhe te arrish qe t ulesh perballe m vete jeten atehere ti ke arritur dicka qe ja vlen t flasesh ke arritur te fitosh mbi kete zonje qe esht po aq sa e bukur por dhe therese.
Te jesh thjesht nje udhetar ne kete rrugetim m beso ti thjesht po jeton si nje manekin n kete "lemsh" qe kjo zonje di ta beje ne perfeksion.
Lufto i/e dashur lufto qe neser te jesh dikush ndoshta jo per gjithe ket dynja por te jesh dikush per ate shpirt qe do krijohet nga ju.
Nderto cdo etap te jetes tende m syte nga qelli dhe me kembet si fortese ne toke, vetem kshu ti do arrish te krijosh boten imagjinare ne kete bote realiteti.
Behu emri qe cdokush e mer si shembull, behu ideali i arrire si femija i dikujt, si vet ti qe po e jeton dhe si babi i dikujt neser.
Ec, cdo dite m entuziazem me besim por mbi te gjitha me ndjenjat me humane qe e karekterizojne njeriun.
Pavarsisht se kush je, se ku ti je dhe se cfare ti perfaqeson mos humb asnjeher humanizmin si qenie njerezore, mos u bej si turma manekin qe thjesht marin frym, vishe shpirtin vetem me pranveren e bukur qe i jep shpres dhe dikujt qe tani me po i jep lamtumiren kesaj zonje.
Vazhdo duke qen njeri dhe kurr mos u bej pre e profesionit dhe pasuris, jeto mos e le "zonjen" te gjunjezoje perpara deshorave te saj..E di qe ndonjeher kjo zonje i jep kujdo ate qe ne realisht meritojme, por ti perpiqu qe t maresh shum me shume nga ajo qe merito vetem keshtu do jesh perfeksioni ne syt e femijes tend qe esht dhe arritja me e madhe qe do besh ne kete jet, te jesh prinderi ideal n nje bote prinderish qe thjesht e mbajn n krah ket emer.
Behu prind me shpirt ta ndjejsh dhe ta percjellesh ne menyren me te mire te mundeshme, behu i pari perfeksion qe arrin tek nje qenie njerezor vetem kshu ti ke dale i fituar nga kjo betej me kete zonje.
Vetem keshtu ti mund te arrish qe kur t vendosesh koken ne jastik te arrish te maresh frym lirisht pasi sot mbylle nje dite tjeter te suksesshme ne edukimin e nje qenie qe neser do jet udhetar por dhe lufterar i kesaj zonje.
• Behu gjeneral per femijen dhe mbret i vetes tende, behu i till dhe emri yt do valvitet nen shpirtin e nje qenie qe sado te rriter do jet gjithmone femija yt dhe shpirti i shpirtit tend...

Griseida.K

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *