January 26, 2020

Femra sot, akoma prone ne syte e mashkullit ‘’provincial’’.

Vlera, femer, mashkull, mardhenie dhe respekti jane tani me keto fjale kyce qe gjenden ne cdo tavoline. Teme qe diskutohet nga kendeveshtrime te ndryshme njerez qe besojne ne vlerat e vetes dhe vleresojne te tjetrit , njerez qe nuk shohin pertej vetes, njerez qe respektin ndaj vetes dhe respektin ndaj tjetrit e kane dicka primare. Njerezit qe jetojne sot me keto idete ‘’bashkekohore’’ qe liberalizmi ka arritur kufijte e injorances dhe te nje absurditeti absolut, injoranc qe ka kapur ‘’idealet’’ e larta njerezore. Njerez qe mentaliteti shqipetar i ka bere te jetojne akoma ne vitet e patriarkizmit, meshkuj qe burrerine e tyre e shohin ne nje absurditet te pafundem injorance, e shohin te femra, tek menyra se si i bindet femra e tyre. Ne nje bisede mes shokeve eshte ajo e tipit ‘’e o plak ajo e imja nuk eshte kshu me ajo nuk del per kafe, nuk ma kthen fjalen ben ca i them un’’ dhe ne kete bisede syte e tij vishen me nje ndjenje krenarie, toni i tij i zerit mer nje nuance inferioriteti, burrerie. Nje mendje e tij kaq e ceket dhe e vogel mendon se ne syte e te tjereve tani ai do shihet si nje burre qe i degjohet fjala, por me beso ai nuk eshte asgje thjesht nje frikacak.  E di qe shume nga ju gjate leximit po me gjykoni ndoshta dhe po me ofendoni, disa dhe mund ti kem prekur ne seder, por i dashur me beso qe ti nuk je asgje me shume se nje frikacak i vogel qe nuk ke forcen e duhur mendore per tu treguar aq burreror sa jeta e kerkon dhe fshihesh pas fustanit te femres. Po vazhdoni akoma te mendoni qe mund te arrini te mbani nje femer ne kontroll vetem me idene qe ajo nuk del per kafe.I dashurajomundtebeje ate qe ty nuk ta pretmendja.
Nese dikush ka shpikur zjarrin ne kemi mesuar te luajme me te apo jo ?
Shprehje qe ju tipat e keni nxjerr ne ‘’drite’’, shprehje qe mbulon ate trimeri te shtirur tuajen.Nje trimeri qe e shprehni me nje fanatizem te shpifur idealesh fallco qe ndiqen nga… .
Njefanatizemqendrydhdhuraten me te bukur qe i eshte bere njeriut, jeten. Ndrydhni jeten e dikujt qe nuk ju perket juve, nuk eshte objekt ajo qe te gezoje nen pronesine tende. Nje marrdhenie cfardo qofte ajo nuk ndertohet ne baze te nje kontrolli te imtesishem, te nje ndrydhje te individit, te nje mungesetetheksuarlirie. Stop, fundja fundit ti nuk je askush, je thjeshtnjegabimqe une besova se do ishte i bukur.
Ja cfare je ti! Jeni ju thjesht se nje pendese ne jeten e dikujt tjeter.
Pse nuk perpiqeni sado pak te jeni nje kujtim i bukur, te jeni dicka ‘’elite’’ per te?
I dashur perpiqu te kuptosh nje fakt shume te thjeshte qe burreria nuk gezohet nen fustanin e nje femre, ajo meritohet kundrejt nje respekti te kesaj gjinie.
-I drejtohem dikujt?
-Asgje personale me askend, thjesht nje neveri e nje inferioriteti te shtirur burreror nen petkun e nje frikacaku si ju.
Ashtu sic cdo qenie njerezore ka si qellim te jetoje brenda disa ‘’rregullave’’ morale qe cdokush nga ne gezon, ashtu sic dhe ju keni te drejte te jetoni jeten tuaj, ju jeni pronaret e jetes tuaj e ne jeten tone nuk jeni askushi.
Mungese e nje respekti te thekesuar nen mbulesen e nje idealje te lartet burrerie.
Mendo per me larg, mendo per te nesermen, mendo si nje prind, por me besoni jo te gjithe ju e shohni veten tek kjo e fundit, por perpiquni dhe do kuptoni qe ajo burreri qe ju mburreni sot, nuk eshte burreri por thjesht nje mendje e ngushte qe neser do ndikoje ne femijen tuaj.

Nje pyetje nga dikush qe lexoi me pare shkrimin, mu drejtua duke thene: ‘’ Po vete femrat jane dakort me kete shkrim tendin’’.
A jane te gjithe meshkujt frikacak qe fshihen ne petkun e nje fustani, dhe qe gezojne ‘’vlera’’ fallco ne syte e shoqerise, apo i kemi lejuar vete ne gjinia femerore?

 

Griseida.K

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *