Ballina Artist “Sa e vështirë te quhesh nënë”.

“Sa e vështirë te quhesh nënë”.

621
0

“Historia e Ranes☆[bazuar ne një histori te vërtetë].

Rina ,një nënë e tre fëmijëve tanimë perkatesisht dy djem dhe nje vajzë,sapo kupton që është shtatëzënë pa plan dhe fryti i kesaj shtatezanie te padeshiruar eshte nje foshnjë e gjinisë femër.Per Rinën ky ishte lajmi me i hidhur qe kishte marrë ndonjëherë dhe donte me domosdo qe kjo foshnjë te mos lindte e në asnjë menyrë të mos e mbante në bark .Aq shumë e urrente foshnjën Rina saqë filloi tia mbushte mendjen dhe bashkëshortit te vetë qe ajo foshnjë ishte veç se nje mallkim për jetën e tyre dhe qe do ti prishte çdo plan qe ata kishin thurrur me femijët e tyre.Duke qene se aborti tashmë ishte i pamundur sepse do te rrëzikonte dhe jetën e nënës ,asnje mjek nuk e merrte persiper pasi denohej me ligj,atëherë Rina vendosi ta zhdukte foshnjen sipas metodës se vetë .Ajo pinte duhan , alkool ,ushqehej tmerrshëm,ngrite pesha te rënda qe te mos shëndoshej dhe shëmtohej dhe nuk i interesonte qe brenda saj kishte një jetë tjetër e cila nuk vlente me pak se tre te tjerët qe tashmë luanin dhe ushqeheshin me fruta e perime.Rina me burrin e saj numeronin ditet e shtatezenise dhe mezi prisnin një hemorragji te behej shkak per vdekjen e foshnjes por pa e marrë parasysh qe Rina ne te tillë forme po vriste 2 jete,ate te foshnjës dhe jetën e vete gjithashtu.Kaluan 9 muaj dhe pse padashje e duke luftuar si nje heroine pa asnje armë por vetem me mantelin mbrojtës placenten ,foshnja qau ….ishte gjallë.Por nuk qeshi kush nga lumturia dhe as qau kush nga gëzimi.Nuk brohoriti kush me te madhe ne spital se erdhi ne jete nje femije por degjoheshin vetëm britmat e dhimbjeve te lindjes së Rinës e cila vëtëm e mallkonte foshnjën e vetë me te madhe”vdeksh”.

Foshnja lindi ,ishte me anemi ,e vendosen ne inkubator dhe Rina ishte në gjendje shumë të keqe shëndetësore ,skishte si të ndodhte ndryshe.Pas një jave në spital ,Rina ende nuk e kushte parë foshnjën e saj por kishte dëgjuar vetem britmat e saj dhe betohej se ajo vajzë nuk do ta shihte kurrë pragun e derës se shtëpisë.U ngrit nga shtrati e u drejtua per ne inkubator ,e vetmja foshnjë e pa emër ishte foshnja e pafat ,e mbuloi me një pulovër te bardhë sa tia merrte frymën e ashtu u zhduk nga spitali.U afrua drejt nje kanali te ujrave të zeza dhe ne cepin e një tubi e la foshnjën duke ia zbuluar pak kokën dhe me pas ia futi vrapit për në spital ai të ishtë nje kuçedër që përvelon shpirta.Beri si të mos kish ndodhur asgjë dhe kur stafi mjekësor infermierë e mjekë u shqetësuan ,ajo shtirej se po vuantë nga prerjet e barkut si pasojë e shtatezënisë.Pasi bashkeshorti i vetë këmbënguli ,ajo i tha ne gjumë e sipër qe foshnjën e hoqi qafe dhe si prishte asnjë punë më pasi po shoqëronte minjtë e pusefave atje ku sipas saj duhet të ishte.Ky i fundit u lëndua pak dhe nisi te lotonte duke parë që në ç’kanibal ishin kthyer burrë e grua e sa pak burrëri kishte sa dhe pasqyra qeshte me të e hija ne mur vizatonte karikaturen e tij e donte ti tregonte sa mashkull qesharak ishte.Nata nuk e zuri të qetë dhe ëndërrat po e torturonin ,ndaj vendos që këtë sekret t’ia tregoj vellait te vetë Irfan.Vëllai sapo e merr vesh këtë ndodhi nxiton per të gjetur foshnjën në jetë .Sapo afrohet ndjen aromën e shëmtuar të minjve te ngordhur dhe erën qelbëse te kanalit por asnje gjurmë të foshnjës.Irfani mërzitet pa fund dhe tmerrohet per një moment por qetësohet kur degjon britmen e nje foshnje e cila po ngrinte ftohti ne ate vend të pështirë e që kundërmonte erë.Irfani lumturohet sepse kishte ndodhur nje mrekulli,foshnja ishte gjallë.E merr menjeherë hopa në krahë dhe dashurohet me forcën e nje fëmije që mbijetonte ende dhe pas torturave te panumërta nga nëna e saj.Irfani e quan vajzën e vetë dhe premton ta mbrojë e qe asgjë te mos i mungoj .Pas kujdesit mjekësor vajza behet mire dhe Irfani e quan Rana ,dhe sa per Rinen ,askush se merr vesh për krimin e saj.

Rana rritet duke pasur prind xhaxhin dhe hallën e vetë dhe ata që i kishte në te vërtetë prindër i thërriste”xhaxhi dhe halla Rina”.Ne moshen 18 vjeçare Irfani me nusen vendosin ti tregojnë Ranës te vërtetën e saj por ne një formë me te zbukuruar që ajo te mos lëndohej.Rana e bukur nje ditë e sheh Rinën ,i afrohet dhe i thotë:-Halla unë e di te vërtetën mos u ligështo pasi une e di qe ti më doje por nuk kishe mundësi te më mbaje prandaj babi Irfani u kujdes për mua si vajzën e vetë , i di të gjitha dhe te fal sepse babi me ka thënë që falja te pastron shpirtin .Dhe Rina me njeëneveri ia kthen-Babi paska harruar të të thojë që ti ke qenë një mallkim për mua dhe jo dashuri por nje gabim e doja të të vrisja por qe svdiqe se kishe 7 shpirta,po qe te lash ne kanal të të hanin minjtë a ta tha babi Irfani?

Vajza uli kokën dhe nisi te qajë me breshëri duke e urryer nënën e saj të vërtetë me shumë se çdo gjë në botë.Por kjo urrejtje u shnderrua në “mëshirë”kur e shihte te dergjej ne nje karrige me rrota e të merrte denimin e merituar nga Zoti i cili shikon por kurrë nuk harron.

Morali-“Familje quhet ajo qe te rrit e jo ajo qe te lind”!

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu