Ballina Artist Poezi nga Sabajeta Peposhi

Poezi nga Sabajeta Peposhi

1048
0
Sabajeta Peposhi
Sabajeta Peposhi

Poezi nga Sabajeta Peposhi

Në këtë poezi duket sikur Poetja kuksiane luan kukafshehti me vdekjen. Luan me vdekjen dhe flirton me jetën. Me Frymëzimin e vet poetik, filozofik dhe therës paracakton fatin e saj. Jeta dhe vdekja pa vargjet e saj do të ishin një hiçgjë – Gëzim Hilaj.

VJEN NJË ÇAST

Jetojmë me dëshirën për të jetuar

vdesim me dëshirën për të vdekur.

Ky është ligji real i jetës

i ndjenjës fatale të mbijetesës,

Njerëzit përpiqen humbshëm

të reflektojnë imazhe të së ardhmes

shpresëdhënëse.

Pa e kuptuar as vetë

përthithin në lëvizjet e tyre të rregullta

mbeturinat e qelbura të pesimizmit

era e të cilave kundërmon përreth

humbje të rastësishme të logjikës

nëpër pengjet e plakura të mendjes

gjatë arsyetimeve pafundësisht të kota.

I njëjti program i ditës përsëritet përtueshëm

në rrotën gati të çalë të jetës.

Dashje pa dashje njerëzit

përjetojnë çaste të pakthyeshme

me ligjin e jetës së shkruar në ballë

si tatuazh që s`fshihet kurrsesi

nga lëkura e vyshkur gjer në vdekjen e paadresuar.

Vjen një çast

kur të duhet të qeshësh me pahir

me dhimbjen tënde të përqeshur.

Kështu e ka absurditeti therrës i jetës.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu