Revista Yes Albania
Reklama Yes Albania

Martohet Kejsi Medini

Martohet Kejsi Medini Bukuroshja Kejsi hedh vellon e bardhë mbi supe. Vajza e Sabianit duket e mrekullueshme përkrah djaloshit fatlum. Një meritë e veçantë përveç aftësive të shkëlqyera të aktrimit të Kejsit; i takon...

Reklama Yes Albania

Ti je ZEUS

Ti je ZEUS Jo shumë, thjesht një njeri që e gjen veten të zakonshëm para gjith botës. Kështu jemi të gjithë, është thjesht momenti që na motivon, frymëzon apo na jep kurajo dhe forc për të vazhduar. Ne jemi qenie me...

EDUKIMI PER DEMOKRACI TEK FEMIJET

EDUKIMI PER DEMOKRACI TEK FEMIJET Koncepti Demokraci ne vete do te thote “sundim” nga populli, ku keta te fundit jane ato qe marrin vendimet e duhura per zgjidhjen e vendit ku jetojne etj.. Edukimi per Demokraci tek...

Parfumi – Patrick Süskind

Parfumi – Patrick Süskind   Në Francën e shek. XVIII, nën prezencën e erërave më të ndyra të asaj periudhe dhe në kushtet më mizerabel lind një fëmijë I cili më vonë do pagëzohej me emrin Zhan Baptist Grenuij. Nëna...

Xhesjon Zogu: Bab!

Xhesjon Zogu: Bab! Bab… Shiu i ftohtë bie rëndshëm mbi pllakën tënde të zezë bab E un e shoh si një i mjeruem Njerzit ecin, shkojn, vijn në rrugën pa mbarim bab E un qëndroj përball teje si një i dashuruem...

Femra e shek XXI

Femra e shek XXI Nga Xhesjon Zogu “Të pakuptuarit përfshihen në dy kategori: femrat dhe shkrimtarët.” – Balzaku Femra është qenia më jashtëzakonshme dhe më e komplikuar se çdo gjë tjetër. Ajo duket...

Xhesjon Zogu: Une dhe ti!

Xhesjon Zogu: Une dhe ti! Në një dhomë të errët pa xixëllonja Un do jem i ulur krah dritares duke t’prit Ti do hysh e veshur nxehtë E do më kafshosh buzën butësisht Era do nisë të fryj ngadalë Mbi kraharorin tënd...

Loading...